První generace Duncan káč - 1. díl

  • Zveřejněno: 14 May 2014
  • Autor: Daniel Konečný

Jorge Alcoz (ta0) založil na itopspin.com fóru topic ohledně historie Duncan káč, konkrétně první generace. Tento článek je překladem Jorgeho zápisků v topicu. Napsal hodně poznatků, takže tyto články budou pojaty jako série, zde je první díl:

"Takeshi (Kamisato, pozn. překladu) se mě nedávno zeptal, jestli vím rok výroby káči Duncan Yankee Boy, ke které patřil tento obal:

No, řekl jsem mu, že nevím. Nikdo mi na to nedokázal odpovědět a to jsem se ptal lidí jako Bob Rule. Můj odhad byl, že pochází ze začátku 50. let 20. století. Takeshi se ptal dalších lidí kolem a ti mu odsouhlasili, že je pravděpodobně z raných 50. let, ale nebyli si jistí. Steve Brown řekl, že podle jeho znalostí je z pozdních 40. let a raných 50. let, ale je těžké to ověřit.

Motivovalo mě to trochu víc začít pátrat. Ve vydání Clips from Clyde (interní oznámení firmy Duncan) z roku 1962 představují novou řadu káč:"

Nové káči v rozrůstající se Duncan sérii
První nový Duncan produkt tohoto čtvrtstoletí byl oznámen Donaldem F. Duncanem, Inc.
Nový produkt, který bude dostupný tento měsíc v 5 modelech, budou Duncan káči, na prodej od 29 centů po 1 dolar. Tři káči budou z tvrdého dřeva, zbylé dvě z odolného plastu. Všechny budou mít broušený odolný nylonový hrot, pro bezpečné káčování a delší točení káči.
Dodávané provázky budou 60 palců dlouhé a pletené ze 3 pramenů pro delší výdrž. U každé káči je i barevná neklouzající destička.

"Podle Steva je toto druhá generace Duncan káč na seznamu, který kdysi napsal na staré UFT fórum. Yankee Boy byl v první generaci. Překvapivě je zde napsáno: "První nový produkt tohoto čtvrtstoletí...". Nejspíše tento nápis neodkazoval jenom na různé modely produktů (jako například různá yoya). Ale pokud káči byly nový produkt, tak by starší modely musely být vyrobené před rokem 1937 (Jorge nepočítal s výrobou během První světové války a v roce 1946 se přesunula výroba, pozn. překladu)! To nemůže být správně.
Každopádně, cena 25 centů je trochu překvapující. Yankee byl zřejmě prémiová káča: má tvarovaný ocelový hrot, je vyrobený z tvrdého javorového dřeva, má dobrou velikost, pěkný obal. Modely prodané v roce 1963 stály od 29 centů (Chicago Twister) do 1 dolaru (Whistler). Takže by nejspíš bylo rozumné, aby Yankee stál alespoň 50 centů v roce 1963. Použil jsem online počítadlo inflace, a aby z káči za 50 centů mohla být káča za 25 centů, musíme jít zpět až do roku... 1938!"

Pokračování Jorgeho pátrání po více informacích o Duncan káčách první generace naleznete v dalším díle, který vyjde příští středu - 21. 5. 2014.