Na jak dlouho roztočíte káču rukou?

  • Zveřejněno: 9 January 2016
  • Autor: Jakub Konečný

Ital Iacopo Simonelli pouze jedním pohybem prstů roztočí vlastnoručně vyrobenou káču na více než 50 minut! Káča váží 186 gramů, styčná plocha hrotu je velká pouze 0.01mm. Hrot i podložka je vyrobená z karbidu, který se během točení obrušuje a při každém dalším pokusu se musí hrot nabrousit. Podložku Iacopo před použitím maže a při jednorázovém roztočení káči dosáhne přibližně 1200 otáček za minutu.

Mimo tohoto pokusu o extrémně dlouhý čas točení provádí Iacopo i další pokusy a měření. Jedním z nich bylo měření rychlosti káči v závislosti na čase. Zjistil, že závislost je exponenciální a tudíž zvýšení otáček např. z 1600 na 2500 už přidá jenom 9 minut točení. Z 1600 do úplného zastavení uplyne 32 minut. Energie nutná k udržení káči minutu na 2150 otáčkách je 740 krát vyšší, než když se káča točí minutu na 32 otáčkách.

Další z testů se konal ve vývěvě, resp. v prostředí podobném vakuu. Takže pokud vás někdy zajímalo, jak dlouho by se točila káča bez odporu vzduchu, pak by to podle Iacopa bylo 3-5x. Samozřejmě u různých káč se výsledky budou lišit. Pro Iacopovy speciální káči platí, že do 1350 otáček za minutu káču více zpomaluje odpor vzduchu, než tření hrotu, u nižších otáček je tomu naopak.

Podrobnější rozbor měření a vyzkoušených materiálů je na fóru.