Co je to gasing?

Pravděpodobně většina z vás tento pojem nikdy neslyšela, ale ve spintop světě se s ním dá setkat. Slovo Gasing je tradiční malajský výraz pro káčování (popř. gasing pro káču). Gasing káči jsou většinou ze dřeva (v poslední době i plast) a váží 3 - 8 kg při průměru až 20 cm. Rozlišujeme mnoho druhů gasing káčí. Pár příkladů: Gasing Lang Laut (Sea Eagle Top), Gasing Pari (Stingray Top), Gasing Payung (Umbrella Top), Gasing Merlimau (Lime Top). 

S káčami se nedělá moc triků, spíše se hrají dvě tradiční hry:

Gasing Uri - točení káči na čas v předem vymezeném prostoru. Někdy se káča hodí na zem a poté je přenesena na dřevěnou desku a změřen čas točení. Výjimkou nejsou ani 2 hodiny! Tato hra lze hrát i týmově, kdy hodí káču první člen týmu, až se dotočí, tak druhý atd...

Gasing Pangkah - jakýsi káčerský souboj, obyvkle opět týmová hra. Jeden tým hodí všechny káči do vymezeného prostoru a druhý tým se je snaží vystřelit, nejlépe aby se přestaly točit. Kterému týmu se po všech hodech zůstane točit více káč, ten vyhrává.

Výroba moderní plastové gasing káči

Soutěž Gasing Pangkah (první souboj začíná 2:27)

Jakub Konečný

Jakub Konečný
S bráchou Danem už se docela dlouho věnujeme freestylovému káčování a chtěli bychom ho prostřednictvím webu přiblížit i ostatním.

Nova Varka Japonskych Triku

S Japonskou káčou koma lze dosáhnout různých úrovní, nazývaných Kyu a Dan (podobně jako v bojových uměních nebo třeba s kendamou). Jeliko...… Pokračování

Japanese Koma Contest 2019

Zveřejněno September 15, 2019

World Spintop Contest 2019

Zveřejněno August 11, 2019