Máte doma novou káču a nevíte co s ní? Nebo už delší dobu trénujete správný nához a pořád to nějak nefunguje? V tom případě si přečtěte náš návod, jak začít s káčováním, abyste předešli všem začátečnickým chybám a naučili se káčovat snadno a rychle.

1) Základ dobrého hodu je správné namotání káči. Provázek je potřeba při namotávání držet pořád napnutý, nesmí se nikde shrnovat. Začneme smyčkou kolem vrchní části káči (cap), provázek zachytneme za uzel na konci a poté motáme "dopředu" kolem hrotu nahoru. Dejte si pozor na správný směr namotávání - pravák drží káču v levé ruce, hrot směřuje doprava a motá rukou směrem vpřed! Destičku na konci provázku dejte mezi ukazovák a prostředník (někomu vyhovuje i mezi prostředník a prsteník). Lépe je vše vidět v první polovině videa:

2) Už umíte káču namotat, další na řadě je roztočit káču provázkem tak, aby se točila na zemi, tzv. Spinner. V ruce držíme káču hrotem nahoru a vodorovným pohybem roky ji hodíme k zemi pod úhlem asi 30°. Důležité je necukat po hodu rukou zpět. Spinner můžete vidět v první části tohoto videa:

3) Když umíte káču hodit na zem, můžete ji zkoušet vyhodit ze země na ruku. V případě, že chcete káču házet rovnou na ruku, tento bod přeskočte. Na vyhození káči ze země existují 2 jednoduché triky - vyhození káči rukou (Scoop) a vyhození káči provázkem (Sky Rocket). Scoop najdete na videu z bodu 2. Mně osobně přijde jednodušší Sky Rocket, který je zde:

4) Asi nejnáročnější část základů je hození káči přímo na ruku - Boomerang. Hod je stejný jako u Spinneru, ale těsně před vymotáním celého provázku cuknete rukou zpět, čímž káča vyletí směrem k vám. Ze začátku káča často poletí úplně nakřivo a bude se špatně chytat. Pokud letí hrotem od vás, nakloňte ji v příštím hodu hrotem více dopředu, pokud letí hrotem k vám, nakloňte ji při hodu naopak hrotem více k sobě. Nezapomeňte dopad rukou ztlumit, aby káča nevyskočila z dlaně ven.

5) Posledním krokem je srovnat káču na dlani. Rukou opisujete krouživý pohyb po spirále směrem do jejího středu. Nejčastější začátečnickou chybou je tlačit nakloněnou káču rukou směrem k jejímu vrcholu. Naopak je důležité káču "tahat" za hrot a zároveň opisovat rukou spirálu. Srovnávání je pěkně vysvětlené ve videu z bodu 4. Další video najdete i zde, případně zde.

Při pravidelném tréninku se Boomerang a srovnání káči dá naučit do měsíce (tak dlouho to trvalo mně), některým to jde už po pár dnech.

Základní triky - většina triků lze provádět s ložiskovou i fixní káčou (viz rozdělení káč), některé triky jsou ovšem proveditelné pouze s určitým typem hrotu a nebo jsou s jedním typem výrazně jednodušší, než s druhým. Proto je seznam základních triků rozdělen na dvě kategorie.

Ložiskový hrot Fixní hrot
Hackey Top Hackey Top
Arm Walker Arm Walker
Merry Go Round Merry Go Round
Handcurl Handcurl
Trapeze Trapeze
Gyroscopic Flop Wirewalker
Mach 5 Hackey Top

Další triky najdete v sekci tutoriály.