Známý yoyer, káčer a vůbec skiller všeho druhu Takeshi natočil ve spolupráci s Kuma films (doporučuju mrknout) super spintop video, kde předvádí i zajímávé kombinace káči a yoya, popř. kendamy. Podle mě jedno z nejlepších, co jsem za dlouhou dobu viděl.

Kdyby vás zajímalo, jak takové natáčení vypadá, tak mrkněte na fotku z Takeshiho instagramu. A pokud vás zaujal grind na ruce, má ho Takeshi na svojem Vine:

 

Španělská firma, která se od hraček vrhla minulý rok za pomocí Yoyofactory i do káčování má nové promo. Počin z předešlého roku bylo snad nejlepší káčerské video, které kdy vzniklo a pro Ondru Kroutila a jeho přátele/kolegy byla určitě velká výzva tento rok vymyslet ještě něco lepšího. No podle nás se jim to určitě povedlo a nové promo je pecka nejvyššího kalibru, na kterou bych mohl koukat třeba celý den. Ve videu můžeš vidět Ditu, Honzu, Vaška a taky mě. Tak nebudeme dále napínat, pohodlně se usaď a užij si to!

Na konec dodám jen, že na jejich YouTube kanále můžete vidět i promo z minulého roku a celkem 30 tutoriálů na parádní triky.

Dne 17. května 2012 v New Yorku Mark Hayward vytvořil rekord v nejvíce roztočených káčách najednou a povedlo se mu jich roztočit rovnou 27. A proč o tom píšeme až o 3 roky později? Teprve před nedávnem totiž tento rekord zveřejnil na spintop fóru, dříve o něm nikdo moc nevěděl.

Sám Mark píše, že nápad na rekord padl od Mika Houta, který zároveň poskytnul káči. Jednalo se o káči roztáčené rukou a pro dosažení rekordu je nutné, aby byly vyráběné sériově. Dále Mark zmínil, že podle něj rekord není obtížné překonat, ale kdo by o tom uvažoval, mohl by dodržet dvě podmínky:

1) Chvilku počkat, ať si Mark užije svou chvilku slávy.

2) Překonat rekord pouze tak, aby bylo dále možné ho někam posouvat, což je dle jeho slov ta největší sranda a účel tohoto rekordu.

 

Co je to Boomerang Contest se můžete dočíst v nedávném článku. Soutěž byla ukončena 21. června a hlasování probíhalo do 30. června. Nyní se pojďme podívat na výsledky:

Součet 3 videí dohromady vyhrál samotný organizátor Jim (z části díky tomu, že striktními pravidly označil hodně zúčastněných videí za neplatné). Jimovy soutěžní videa:

Celkovým vítězem s jedním nejlepším videem se stal Jack a jeho video "Pika and saw". Na děleném druhém místě se umístilo moje 6 let staré video "Boomerang on boomerang" a Daveovo video "At the bar".

Pro zajímavost další dvě videa, se kterými jsem soutěžil, ale nakonec nesplnila přesně pravidla (chytal jsem káču na ruku, ne na speciální předmět):

Vítězný pohled:

 

UPDATE: Deadline prodloužen do 21. června.

Francouzský káčer Jim vymyslel na ta0 fóru malou sranda soutěž. Název je "Boomerang to Anything" a cílem je natočit do 14. června video, kde hážete boomerang, ale chytáte ho nějakým neobvyklým způsobem nebo na neobvyklou věc (třeba kartáček). Použít můžete jakoukoli káču. Každý soutěžící může natočit až 3 videa. Hodnotí se všechny 3 videa dohromady a zároveň bude vyhlášeno i jedno nejlepší video.

Po 5 bodech můžete dostat z kategorií:

1) obtížnost, risk

2) dopadová zóna, sranda

3) zvuk, obraz, lokace, celkový dojem

Takže maximum za všechny 3 videa je 45 bodů. Odměnou pro vítěze je pohled z Francie s obrázkem káči.

Videa postujte do soutěžního topicu na ta0 fórum, zde.

Dosud neexistovala žádná mezinárodní (nejspíš ani národní) asociace, která by zaštiťovala mezinárodní soutěže, určovala pravidla, propagovala káčování a oficiálně zastupovala komunitu. Jorge Alcoz po diskuzích s mnoha dalšími káčery se rozhodl, že nastal čas to změnit a založil ITSA - Internation Top Spinners Association.

Oficiálním účel asociace je:

"The purpose of the International Top Spinners Association (ITSA) is to promote the sport, game, art and hobby of playing with spinning tops, a universal toy. We will accomplish this by facilitating the interaction of players and enthusiasts from around the world, by organizing contests, workshops and events, by serving as a repository of the different traditions and by teaching new generations of players."

Volně přeloženo:

"Účel ITSA je propagovat sport, hru, umění a koníček hraní si s káčou, univerzální hračkou. Chceme toho dosáhnout pomocí setkávání káčerů na námi organizovaným soutěžích, workshopech a jiných událostech. Dále chceme zachovávat tradice káčování a učit novou generaci káčerů."

Zatím má ITSA pouze jednoduchý web spintops.org, ale už je možné se stát členem asociace. Stačí zde kliknout na oranžové tlačítko "Join ITSA" a zaplatit členský poplatek, který činí 10$ (asi 250 Kč) na jeden kalednářní rok. Po zaplacení se vraťte z Paypalu zpět na stránky ITSA a vyplňte registrační formulář. Potvrzení o členství v asociaci vám přijde do pár dnů, zatím probíhá rozesílání ručně.

Výhody členů:

  • Kandidovat nebo volit aktivní členy asociace
  • Volit předsedy
  • Hlasovat odkudkoli na světě o důležitých otázkách ohledně asociace
  • Získáte nášivku s oficiálním logem asociace
  • Slevy na oficiálních akcích pořádaných asociací
  • Pravidelný přísun novinek o káčování

Pokud se vám nechce dávat 10$ na podporu káčování, pak se můžete stát alespoň Junior členem, který pouze dostává novinky a může si vytisknout členskou kartičku. Naopak pokud chcete přispět asociaci větší částku můžete se stát sponzorem:

  • Bronzový sponzor - 50$ (1 členství v asociaci)
  • Stříbrný sponzor - 150$ (3 členství v asociaci)
  • Zlatý sponzor - 250$ (5 členství v asociaci)

Jak už jsme zmiňovali v předchozí novince, firma Strummol8 chystala vydání nové káči s názvem STB3.0. Jedná se o nástupce oblíbené STB2.0, která ovšem měla problémy s praskáním vrchní části káči (tzv. cap), proto STB3.0 je celá vyrobená z hliníku. Změnil se i způsob výměny hrotů, nyní už není potřeba žádného nářadí, hrot lze rukou vytáhnout a jednoduše vyměnit. STB3.0 bylo možné do Vánoc 2014 předobjednat za necelých 200 dolarů (údajně o 60$ než bude běžná cena) a dostali jste ne jenom káču, ale i 3 hroty (ložiskový, fixní a s jednosměrným ložiskem) a kufřík. Jelikož cena této káči není zrovna nízká, byl vyroben i model STB2.5, který má pouze hliníkový vršek. Jeho cena zatím není známá. Ta0 jako velký sběratel si káči samozřejmě objednal a můžete se podívat, jak luxusní set vypadá:

Srovnání STB3.0 a STB 2.5:

Pokud by vás zajímalo, jak jednoduše lze nyní měnit hroty, natočil ta0 názorné video:

 

Jak asi většina z vás ví, 5. - 7. března se v polském Krakově konalo Mistrovství Evropy v yoyování a káčování. Já s bráchem a Honzou Kloubcem jsme dorazili až na druhý den soutěže, který začínal právě spintop divizí. Už předem jsme tušili, že kromě nás bohužel nikdo jiný soutěžit nebude a obavy se potvrdily. Mimo pódium jsme mohli zaházet aspoň s Otvírákem, propagujícím káču v Brně, a chvilku i s Quentinem Godetem, novým mistrem Evropy v 4A. Kromě jeho super freestylu doporučuju i jeho video s kendamou a káčou.

O pravidlech na EYYC jste si mohli přečíst už v předchozím článku, takže jen pro připomenutí, soutěžilo se na 3 comba a dvě nejlepší se počítaly do výsledků. Mně se první dvě se slušnou dávkou štěstí povedly a stačilo to na vítězství. Honza i přes svou vášeň k MMA potrénoval a skončil druhý. Dan dělal těžší triky, ale víc chyboval a měl i smůlu na uzly na stringu, takže z toho bylo místo třetí.

Fotky najdete v oficiální fotogalerii z EYYC na FB. A na našem Youtube kanále je už i video ze soutěže (bohužel jsem špatně nastavil kameru a tak jsme prvních pár sekund museli nahradit záznamem ze streamu):

44RPM je projekt založený Hankem Freemanem a Drew Tetzem, skvělými yoyery, kteří se rozhodli vyrobit yoyo, káču a kendamu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby všechny 3 hračky nebyly pouze z tenkého dřevěného plátu. Doma si je musíte sami vyloupnout a poskládat. Nás nejvíce samozřejmě zajímá káča. Lze objednat z webu výrobců za 12$ + poštovné. Doma ji bohužel nemáme, ale ta0 už ji stihl trochu otestovat. Není problém hodit boomerang, na ruce se točí kolem 5 sekund. Díky svému tvaru je hodně bržděna proudícím vzduchem a široký hrot ji zároveň brzdí o dlaň. Více triků od káči očekávat nemůžeme, maximálně rychlou trapézu, arm walker nebo odraz o koleno. Nápad je to každopádně zajímavý a jako sběratelský kousek káča vypadá moc pěkně.

Na první pohled by se mohlo zdát, že tak jednoduchou věc jako fixní hrot káči už není možné nějak zlepšit, ale uživatel ta0.com fóra Spintowin přišel se zajímavou novinkou. Klasickou formu fixního hrotu zanechal, takže neztratíte možnost káču roztáčet ani dělat jakékoliv jezdící triky. Jediné co upravil je špička, tu totiž oddělil od samotného hrotu a přidáním 2 ložisek vznikl fixní hrot s protáčející se špičkou. Hlavní výhoda tedy nastává u triků, kdy se káča musí déle točit na ruce (popřípadě na zemi) například pro určité nachystání provázku. Konkrétně z triků můžu zmínit Staircase to Heaven nebo Long Circuit. Už od pohledu jde poznat, že hrot je navrhnutý pro italské Strummol8 káči, zde máte porovnání:

Při porovnání s obyčejným fixním hrotem v soutěži, která káča se bude točit na ruce bez jakýchkoliv úprav déle, vyhrál Bearing Point Tip s více než dvojnásobným časem. Na obrázku můžete vidět v hrotech menší rozdíl, ten horní je dělaný pro doma vyráběné káči, kdy stačí pouze pro hrot udělat 8mm díru, ten spodní má už klasický tvar, který přesně pasuje do Strummol8 káč.

Skládá se z 2 hlavních částí a těmi jsou tělo hrotu a vnitřní "osa" zakončená špičkou hrotu. Právě mezi těmito dvěma částmi jsou 2 ložiska, jedno v dolní a druhé v horní části hrotu. Dohromady je drží malý šroubek na konci. Pak už ho stačí pouze nasadit do káči, vložit dvě podložky, utáhnout větší matičku a je hotovo. Všechno je precizně vyrobeno a působí kvalitním dojmem. Jedinou slabinou hrotu je snadné poškození ložisek, kdy po pár pádech začne více drhnout. Jedním z možných důvodů je zašpinění ložisek nebo možná pravděpodobnější verze a to jejich poškození pádem. V balení vám přijde i malá tyčinka, kterou můžete prostrčit špičkou a zamezit tím jejímu protáčení při manipulovaní s matičkami.

Pro rozebrání vnitřní části hrotu si zajistěte tyčinkou, která vám přijde, špičku hrotu. Poté stačí pouze povolit menší matičku a vysunout celou vnitřní osu z těla hrotu, odkryjí se vám tak 2 vnitřní ložiska. A teď k samotnému namontování hrotu. Prvně z vaší S8 káči vyndejte všechny součástky původní hrotu včetně ložisek. Poté dejte do káči tento hrot a zevnitř vložte obyčejnou podložku (na pozici moc nezáleží, ale lepší bude zakulacenou hranou nahoru), poté podložku, který zajistí, aby se nepohybovala matička (ať výstupky z podložky směřují nahoru). A poté už jen dotáhněte matičkou. Na této fotce můžete vidět přesnou pozici, kdy každá podložka je položená tak, jak má směřovat, pouze je dáte na sebe.

 

Také přikládám důležité specifikace a nakonec i video, kde můžete vidět využití hrotu. S obyčejnou fixní káčou jsem byl schopen omotat kolem ruky "pouze" přibližně 12 otoček Staircase to Heaven, ale díky tomuto hrotu se mi povedlo celkem 25. Je možný určitě ještě vyšší počet otoček, ale je potřeba samozřejmě delší provázek, který zatím doma nemáme. Snad se hrot dočká ještě vylepšené verze, která vyřeší problém se snadným poškozením ložisek, poté už bude všechno nejspíš bezchybné. Pokud máte o hrot také zájem, kontaktujte Spintowina na ta0.com fóru. První run vyráběl předem na objednávku, ale možná mu nějaký hrot ještě zbyl. Cena hrotu v prvním runu byla 45 dolarů + poštovné, teď bude cena nejspíš trochu vyšší, s poštovným do ČR zaplatíte přibližně 1400 Kč.

Větší matička 13 mm
Menší matička 5,5 mm
Vnitřní ložiska SMR63ZZ (6x3x2,5 mm)