Od 7. do 9. srpna se v pražském divadle Archa konalo mistrovství světa v yoyování a samozřejmě nechyběla ani Spintop division. Kromě samotného soutěžení došlo i na battlování v provizorní aréně, Corkscrew Challenge, zkoušení nových káč a mnoho dalšího.

Vše začalo ve čtvrtek, kdy jsme se zaregistrovali a zamířili do hlavního sálu si odložit věci a pozdravit se s ostatními. Kromě české spintop scény dorazilo i několik zahraničních káčerů jako například Jorge Alcoz (ta0), Dale a Valerie Oliver (vlastníci Spintastics), Alex a Marietta z Trompos Cometa týmu nebo Felix Avelana, legenda Duncan týmu. Hned první den došlo na focení s obří káčou Figaro, takže po worldsech přibylo nových 11 příspěvků do Figaro Gallery. Jorge přivezl také batoh plný skvělých káč, takže došlo i na házení obou Chico top, už spíše sběratelských Yoyojam Topdog a Chihuahua, káči s ostny na všech stranách nebo třeba káči 3 v 1 (twin spin je asi málo :-)). Dale Oliver ukázal jeho Hybrid Quicksilvera s blikajícími diodami v průhledné horní části.

Maurizio, šéf Strummol8, přivezl nové hliníkové varianty STB 2.0 na vyzkoušení spolu s novými hroty, které se dají vyměnit jednoduchým vytažením. Obě hliníkové kombinace STB 2.0 byly skvělé, v podstatě akorát těžší než delrinové a povrch italská značka dovedla až do dokonalosti. Celohliníkovou limitovanou verzi má Maurizio už na prodej v malém kufříku spolu s náhradním hrotem a dalším vybavením (150€, samotná káča přibližně 50€).

Druhý den ráno jsme přivezli provizorní battle arénu (vlastně to byl podstavec pod květináč :-)) a Jorge nás zasvětil do několika her. Všechny byly založené na přesnosti při triku Spinner. Při první hře jsme všichni hodili najednou a káči, které se trefily, zůstaly v boji proti sobě. Další hra spočívala v tom vyrazit soupeře z terče a za každého hráče, který vás nevyrazil, máte bod. Dále jsme hráli různé modifikace těchto her.

Na hodinách se ukázal čas 14:30 a všech 7 soutěžících spintop kategorie nastoupilo k pódiu. Prvně nás komentátoři představili publiku při nastoupení na pódium a poté už přišel čas na freestyly. První se ukázal Jorge, poté Honza Kloubec a tak dále uteklo 7 freestylů opravdu rychle. Celá spintop division sklidila úspěch u diváků i u komentátorů, jen škoda, že nás soutěžilo tak málo. Samotné freestyly asi nemá cenu komentovat, na to si udělá každý obrázek sám, ale co stojí za komentování je nový systém bodování, který byl poprvé ozkoušen právě na letošních worldsech. Technické skóre se klikalo na klikátkách (80%) a perfo bylo udělováno v rozmezí 1-20 bodů (20%), z celého skóre se pak odečetl počet pádů káči na zem. Problém, který se ukázal až po soutěži byl, že je v káčování hodně málo chyb, při kterých káča nespadne na zem a tak se těžko najde chvíle kdy dát záporné body nebo je jich naopak příliš moc, když je dává rozhodčí spolu s -1 za pád. Do příští soutěže musíme tento problém vyřešit.

Freestyles
  Jméno (Země) TE PS Skóre Pády Celkem
1. Tyler Young (CZ/US) 80,0 16,5 96,48 3 93,48
2. Daniel Konečný (CZ) 64,3 18,0 82,30 8 74,30
3. Jakub Konečný (CZ) 49,8 14,8 64,60 7 57,60
4. Jorge Alcoz (US/UY) 42,2 14,1 56,35 8 48,35
5. Jan Kloubec (CZ) 34,7 12,6 47,27 2 45,27
6. Alejandro Tores (MX) 37,2 9,4 46,55 6 40,55
7. Marietta Slezak (HU) 11,8 6,4 18,19 7 11,19

Jedna z dalších zajímavostí, kterou Jorge přivezl, byla mohutná kovová whip top, neboli káča roztáčená šviháním provázku na tyčce. Cílem bylo roztočit káču dost rychle na to, aby káča "pískala". Bohužel to se nikomu nepovedlo. Jediným výsledkem a i zakončením našeho testování whip top bylo rozbité zrcadlo, bohužel. Každopádně jedno zrcadlo v divadle Archa, které určitě jen tak nevymění patří Jorgemu a dokud to správci divadla nesmazali, tak měl zrcadlo ta0 i podepsané.

Večer došel čas na vyhlášení, všichni soutěžící nastoupili na pódium, přišli komentátoři s výsledky v rukou a Dale Oliver, který předával cenu prvnímu. Třetí místo Jakub Konečný, druhé Daniel Konečný a první místo bylo už všem jasné, novým mistrem světa v káčování je zaslouženě Tyler Young. Získal velkou trofej v podobě poháru vyřezaného z akrylátové desky a prize money 3000 Kč. Jediné zklamání bylo, že druhé a třetí místo nedostali ani obyčejný diplom, který by bohatě stačil jako památka na úspěch obsazení bedny na mistrovství světa. Kompletní výsledky s odkazy na freestyly samozřejmě najdete v sekci Výsledky.
 

Další den na nás už čekala jen Corkscrew Challenge, neboli soutěž o největší počet omotání provázku kolem ruky při triku Corkscrew. Jedno bylo jasné už od začátku, světový rekord nezůstane ani zdaleka tam, kde byl předtím, tedy 15 omotání. Celá soutěž probíhá jako například skok do výšky na atletických soutěžích. Na každém počtu omotání má káčer 3 pokusy a pokud chce, může přeskočit nějaké omotání a pokračovat později. Začali jsme na 8, kde bohužel vypadl Honza Kloubec, dále jsme pokračovali na 10, 12 a 14. Na 14 omotání nestačil Jorge, dál pak na 16 Kuba Konečný. Ale já s Tylerem jsme pokračovali dále, posunuli jsme rekord na 16, 17, 18, 19 omotání. Na 20 už jsem bohužel neměl natrénováno, ale Tyler byl skvěle připraven, takže rekord zvýšil na 20 a pak dostal ještě jeden bonusový pokus na překonání rekordu a posunul i 21 omotání na hranici možného. Zaslouženě si odvezl vítěznou káču s vývrtkou (corkscrew = vývrtka) a příští rok můžeme očekávat ještě velké výkony.
 

Worldsy v Praze byly další velký krok kupředu ve světovém yoyování a také káčování. Yoyo mistrovství světa se příští rok přesune do Tokia (See you in Tokyo!), ale osud spintop kategorie je prozatím nejistý, protože v Tokiu není jisté, jestli by byl dostatečný počet účastníků, takže mistrovství se bude možná konat jinde. To bude asi vše, co lze říct k poslednímu World Yoyo Contestu, nakonec se můžete podívat na video od Backspinu, kde sice bohužel nenajdete žádné káčování, ale video skvěle vtáhne do atmosféry celé akce.
 

Jorge Alcoz (ta0) založil na itopspin.com fóru topic ohledně historie Duncan káč, konkrétně první generace. Tento článek je překladem Jorgeho zápisků v topicu. Napsal hodně poznatků, takže tyto články budou pojaty jako série, první díl naleznete na této adrese, druhý zde, na třetí je odkaz tady a čtvrtý právě čtete.

"Stejný prodejce jako před rokem zveřejnil aukci druhé krabice Double Headerů. Někdo ji koupil během pár hodin pomocí buy-it-now (kup teď) funkce, což mě nepřekvapuje (ačkoliv to bylo o skoro 100 dolarů více než předtím). Jako sběratel jsem doufal, že moje je jediná dochovaná krabice. Mohlo by jich být víc."

yollector: "Já mám růžovo-zeleného Double Headera, stejného jako máš ty v krabici. (Před lety jsem ho dostal od Dona Duncana Jr.)
A také máme jednoho v National yoyo top museu.
Ale na mém je napsáno Yankee Boy ne Double Header, co tam máš ty za nápis?
RFC"

"Všechny co mám a co jsem kdy viděl mají nápis: "Duncan's Double Header / PAT.PEND."

Většina Yankee Boy káč měla nápis udělaný pomocí "foil stamp" technologie (přesunutí nápisu z fólie na povrch káči pomocí tepla), ale viděl jsem i fotku jednoho Yankee Boye, který měl nápis vytištěný. Každopádně, máš vzácnou káču s chybou v tisku."

yollector: "Moje káča má nápis vytištěný.
RFC"

"Dvě káči s tištěným nápisem Yankee Boy, ale velmi nezvyklé, vystavil na Ebay stejný sběratel.

První vypadá jen jako Double Header s vytištěným logem Yankee Boy, tak jako ho má Richy (yollector):

 

Ale když se podíváte pozorněji, hrot větší káči není klasický Double Header (nebo Yankee) hrot, ale kulatý hrot. Má tvůj Double Header takový hrot Richy?

Druhá káča nevypadá vůbec jako od Duncanu, je to káča z jednoho kusu dřeva (vyfocená vedle Yankee klasického Yankee Boye):

 

Tvar je vlastně velmi podobný (stejný?) k Royal Champion Trom-Po z 50. let.

Kontaktoval jsem prodejce ohledně další aukce, kterou jsem vyhrál a zeptal jsem se ho, jestli je sběratel. Řekl, že ne. Koupil 1350 káč od sběratele v Oklahoma City!"

Prozatím bude tento díl asi poslední ze série, protože tímto zápiskem končí topic na itopspin.com fóru. Jakmile Jorge zjistí nějakou další novinku, můžete ji zde očekávat. Jen pro zajímavost: zjištění poznatků, které najdete v těchto čtyřech dílech, trvalo Jorgemu 3 roky.

Naše prosby byly vyslyšeny a brt uploadoval na youtube první káčerské video z ČR, díky!

Italská značka Strummol8 přichází s dalšími novinkami. První prototyp kovové STB káči je vyrobený. Už se připravují první prototypy STB 2.0 s anodizovanou hliníkovou horní částí. Maurizio má za cíl vyměnit každou rozbitou horní část káči za novou hliníkovou a pak dále pokračovat v produkci s kombinací delrinu a tvrzeného hliníku. Také můžeme očekávat nové Sofie, kde by měl původní nylonový kroužek nahradit kroužek z tvrzeného hliníku. Dále je v testování také nový systém ložisek.

Just out from machinist office, Metal STB is developed, soon we will have the prototypes. Also will have the prototypes of the STB 2.0 with aluminum cap (hard anodization) and the new Sofia...
Stay tuned!

Do začátku World Yoyo Contestu neboli worldsů zbývá už jen měsíc a pár dní k tomu, takže tu shrneme nějaké základní info. Worldsy se tento rok konají 7., 8. a 9. srpna v Praze v divadle Archa. Samozřejmě tam nechybí ani Spintop divize, kterou se tady budeme zabývat.

Podle nedávno zveřejněného harmonogramu bude spintop finále v pátek 8. srpna. V 10 hodin se otevře divadlo Archa, začne se 1A semifinals, potom bude 2A kvalifikace a hned na to začne finálový blok, prvně spintop, poté 4A a 5A a nakonec women's division.

V káčovací kategorii se bude soutěžit podle těchto pravidel:

Spintop divize se skládá z 3 minutového freestylu na vlastní hudbu. Soutěžící může použít pouze káči připravené před začátkem freestylu na pódiu. Káči, které spadnou z pódia již nesmí být použity. Káči si namotává během freestylu pouze soutěžící, nikdo mu nesmí pomáhat. Povoleny jsou všechny druhy káč, fixní, ložiskové, s jednosměrným ložiskem atd. Technické body jsou udělovány za každý trik nebo kombo. Poměr hodnocení technického skóre ku performance je 80/20. Technické skóre závisí na obtížnosti triků, zatímco performance na celkovém projevu soutěžícího. Za každé spadnutí káči se odečítá 1 bod z technického skóre po normalizaci na 80 bodů.

Na úpravě dřívějších pravidel se podíleli uživatelé itopspin.com fóra, Jorge Alcoz, Dale Oliver a samozřejmě také Spintop.cz.

Pokud máte zájem se zaregistrovat, tak neváhejte a zavítejte na registrační stránku. Za pár hodin končí druhé registrační období a budou se již po druhé zvyšovat ceny. Dnes (30. 6.) vás bude stát registrace ještě 50 dolarů (30$ competition fee a 20$ spintop), zítra se již competition fee zvýší o 10$. Jak se můžete dočíst na Yoyostore blogu, přes spintop se k titulu dostanete nejjednodušeji, tak proč to nezkusit.

Nejsnažší cesta jak uspět a získat nějáké umístění je přes SpinTop, který nemá moc účastníků. Tato divize je otevřená spíše z tradice než čemukoliv jinému. Soutěžit se bude v tříminutovém freestylu a kromě dvou mistrů Evropy v něm nebudete mít zásadnější konkurenci :)

Určitě můžete očekávat spintop info přímo z worldsů pomocí našeho Twitter a Instagram účtu a jakmile bude k dispozici odkaz na livestream, určitě vás o něm budeme informovat.

Dnes tu pro vás máme 2 spintop exhibice z českých yoyo contestů.
První je z březnového miniBÝKa. V Brně ukázali svůj skill Kuba Konečný a Tyler Young.

Druhá exhibice je ze SMYCu, který se konal 14. června v Moravském Krumlově.

Dnes Maurizio Petruccioli zveřejnil na jeho Facebook profilu zprávu o nové verzi populární káče STB 2.0 jeho firmy Strummol8. Káča by měla být vyrobena pouze z hliníku, takže první S8 káča, která nebude mít alespoň část těla z delrinu.

STB 2.0 full aluminum! A dream of a Strummol8 limited edition or reality?

Zatím nevíme nic víc, než že taková káča vyjde, možná pouze jako limitovaná edice. Všechno další info a případné fotky káči zatím Maurizio neoznámil, jakmile budeme vědět víc, určitě o tom budeme informovat.

Update pár minut po uveřejnění: Káča bude vyrobená jako delrinová STB 2.0 ze dvou kusů, tentokrát hliníku. Z jednoho kusu je to zřejmě neproveditelné.

Nakonec Mark přidává ještě jeden trik na 365cooltricks, který 2. června skončil.

A máme tu také první splnění Chrisova patche od Jorgeho. Jedná se podle mě o nejtěžší patch, který zatím kdo s káčou vytvořil, takže se vyplatí mrknout na to. Pokud nevíte, co to patche jsou, máme tu o nich sekci.

Jorge Alcoz (ta0) založil na itopspin.com fóru topic ohledně historie Duncan káč, konkrétně první generace. Tento článek je překladem Jorgeho zápisků v topicu. Napsal hodně poznatků, takže tyto články budou pojaty jako série, první díl naleznete na této adrese, druhý zde, a třetí si můžete právě přečíst.

"Právě jsem získal nejdůležitější část mé Duncan sbírky: nepoškozenou krabici s 12 Double Headery! Vše ve skvělém stavu, nic nechybí: 12 káč, 12 provázků a 12 listů s instrukcemi!

Vždycky jsem si myslel, že "double-header" byl termín ze sportu (baseballu), ale je to vlastně lokomotiva.

A na instrukcích je napsáno i datum s copyrightem: 1938! Konečně, pevně dané datum.
Adresa je také z Chicaga, ale jiná než u Yankee Boye:

A teď to nejzajímavější: na krabici je vytisknutá cena, pouhých 10 centů! To je překvapivě málo a mohlo by to posunout datum, které jsem hádal u ostatních káč."

Daveid: "to je fakt super
jsou to nějaké další instrukce, které vidím na krabici?"

"Ano, jsou:

Káči mají zářivé barvy:

Na rozdíl od aktuálních Duncanů je provázek delší než by měl být.

Zkusil jsem historické počítadlo inflace a rozdíl mezi cenou 10 a 49 centů samostatně baleného Double Headera nemůže být vysvětlen jen tím, že dražší je novější. Někde mezi lety 1938 a 1946 musel být velký skok v ceně káč (v porovnání s ostatními věcmi)! Možná cena káč (nebo dřeva) nebyla kontrolovaná během války."

Pravděpodobně většina z vás tento pojem nikdy neslyšela, ale ve spintop světě se s ním dá setkat. Slovo Gasing je tradiční malajský výraz pro káčování (popř. gasing pro káču). Gasing káči jsou většinou ze dřeva (v poslední době i plast) a váží 3 - 8 kg při průměru až 20 cm. Rozlišujeme mnoho druhů gasing káčí. Pár příkladů: Gasing Lang Laut (Sea Eagle Top), Gasing Pari (Stingray Top), Gasing Payung (Umbrella Top), Gasing Merlimau (Lime Top). 

S káčami se nedělá moc triků, spíše se hrají dvě tradiční hry:

Gasing Uri - točení káči na čas v předem vymezeném prostoru. Někdy se káča hodí na zem a poté je přenesena na dřevěnou desku a změřen čas točení. Výjimkou nejsou ani 2 hodiny! Tato hra lze hrát i týmově, kdy hodí káču první člen týmu, až se dotočí, tak druhý atd...

Gasing Pangkah - jakýsi káčerský souboj, obyvkle opět týmová hra. Jeden tým hodí všechny káči do vymezeného prostoru a druhý tým se je snaží vystřelit, nejlépe aby se přestaly točit. Kterému týmu se po všech hodech zůstane točit více káč, ten vyhrává.

Výroba moderní plastové gasing káči

Soutěž Gasing Pangkah (první souboj začíná 2:27)