Mark Hayward letos svými fotkami odstartoval soutěž o nejlepší káčerskou fotku roku 2014, více na o soutěži najdete na našich stránkách a zúčastnit se můžete na ta0 fóru.

Mark a jeho trik Chicken Out

Martha Gallo a Carlos Toche předvádí káču v Brazílii pro firmu Yoyo Fenix. Kolumbijskej stýlek je trochu jinej než káčování u nás v Evropě, ale lehký to rozhodně není.

Další videa můžete najít na youtube kanále Yoyo Fenix.

 

Po dlouhé době jsem narazil na pěknou instruktážní kazetu (resp. DVD a teď i video na Youtube) od Duncanu. Hlavně začátečníkům, ale i ostatním doporučuju na to mrknout. Triky předvádí Steve Brown a Chris Neff a kazeta vyšla už v roce 2000, každopádně na základech káčování se toho moc nezměnilo :-)

Jediné čím se úplně nemusíte řídit je délka stringu, záleží totiž na tvaru a velikosti káči, tloušťce stringu, způsobu házení...ale pro Bearing Kinga a originální Duncan string můžete určit jeho délku i podle videa. Co se týče namotávání káči, tak bude lepší se naučit univerzálnější způsob.

Plno originálních tríčků předvádí také Felix Avellana, Lao Alovus a další...

V roce 2008 dostal Jorge Alcoz myšlenku natočit různé variace základních triků a tím podpořit kreativitu káčerů po celém světě. Prvně potřeboval několik základních triků. Rozhodl se použít všech 8 triků ze Spintastics 8-Trick patche. Ihned poté vyhlásil na iTopSpin.com fóru seznam těchto triků s tím, že plánuje udělat společné video a úkolem je předvést originální variaci alespoň jednoho z uvedených triků a poslat video Jorgemu. Tak tohle je 8 triků prvního Collective videa.

 1. Spinner
 2. Target
 3. Big Scoop
 4. Sky Rocket
 5. Hackey Top
 6. Arm Walker
 7. Merry-Go-Round
 8. Crazy 8's

Rovnou hned první kolo se dočkalo i české účasti. Svoje 2 variace předvedl Jakub Konečný, první je variace na Big Scoop v čase 2:03, druhý jeho upravený trik je Merry-Go-Round v čase 5:12. Celé video sklidilo velký úspěch a mělo účast lidí po celém světě. Tak tady je:

Nebyla nouze o nápady ani při druhém díle s novými 8 triky, tentokrát z 16-Trick patche. Video se dočkalo ještě větší účasti než předchozí, samozřejmě i se zastoupením z Česka. V 1:04 předvede Jakub skvělou úpravu Boomerangu. Samotný Jorge předvede mnoho skvělých a vtipných variací, například i s káčou Figaro (velká bílá káča s červenou spirálou).

 1. Boomerang
 2. Trapeze
 3. Wire Walker
 4. Rock the Baby
 5. Subway
 6. Texas Cowboy
 7. Rollercoaster
 8. Hop the Fence

Třetí a poslední Collaborative video je znovu inspirováno u Spintastics patche, ale protože některé triky byly podobné těm dřívějším, tak Jorge seznam 24-Trick patche lehce pozměnil pro toto video. Tentokrát byla účast tak hojná, že byl Jorge nucený video rozdělit na 2 části po 4 tricích. V prvním videu se předvedou Češi v 6:15 a 7:39.

 1. Around the World
 2. Barrel Rolls
 3. Lasso
 4. Mach 5 + Gyro Flop

Ve druhé části je Kuba v 3:00 s UD provedením Blizzardu. Tímto videem končí dosud vydaná Collaborative videa.

 1. Blizzard
 2. Corkscrew
 3. Drumbeat
 4. Whip

Určitě v těchto 4 videích najdete spoustu inspirace pro učení nových věcí nebo vymýšlení svých vlastních triků, tak neváhejte a běžte si zakáčovat!

Americká firma Chico Yoyo and Top Company představila jejich novou káču s trochu podivným jménem New Spintop.

Káča má tvar slzy s neobvykle velkým horním otvorem. Asi největší nezvyklostí je tvar hrotu, bohužel nikde není recenze na fixní variantu, tak se těžko odhaduje jak se bude chovat, ale na ložiskovou variantu jsou kladné ohlasy. Zvláště jsou s tímto hrotem jednoduché upside-down triky jako například UD Corkscrew. Ke káči je možné zakoupit i hrot s jednosměrným ložiskem. Tělo je vyrobené z delrinu a hrot z tvrzené ocele, takže je jasné, že káča vydrží opravdu hodně pádů a nemusíte se bát o její rozbití. Nakonec pár parametrů:

 • Hmotnost: 85,6 g
 • Průměr: 57 mm
 • Výška: 76,7 mm
 • Ložiska: 2, velikost C

Takhle luxusně maluje na káču Ricardo Ajcivinac z Guatemaly

  

Jak malby vznikaly se můžete podívat zde.

European yoyo championship 2014 neboli Mistrovství evropy v yoyování se pomalu ale jistě blíží a jelikož je na programu i kategorie Spintop, tak je tato novinka na správném místě. Spintop kategorie se bude konat hned v sobotu, v druhý soutěžní den, jako první finále celé akce v 10:20. Soutěžit se bude formou 3 náhozů (o tomto stylu soutěžení více zde) a do výsledků se počítá nejlepší pokus. Seznam registrovaných najdete na oficálních stránkách. Takže v sobotu 10:20 všichni povinně sledovat livestream na který snad co nejdříve uvolní organizátoři odkaz. Akce se koná v Pecsa Music Hall v Budapešti, takže pokud chcete vidět naživo na jednom pódiu nejlepší káčery Evropy, tak musíte zavítat až do Maďarska. Pokud chcete soutěžit, ještě vám zbývají 2 dny do registrace, která končí o půlnoci 18. února. Tak ať tu vidíme co nejvíce lidí házet káču.

Chris Neff vytvořil vlastní Neffy trick patch. Obsahuje 8 triků různých obtížností, většina triků pochází přímo z dílny Chrise, takže je originalita zaručena. Patch je stále ve stádiu vymýšlení, takže chybí jeho základní logo a možná přibude ještě jeden další trik, ale jeho aktuální podoba je tato. Všechny základní informace se dozvíte v topicu na itopspin.com fóru.

 • Skywalker (fixní hrot potřeba)
 • Zorro (fixní hrot potřeba)
 • Liberty (ložiskový hrot doporučen)
 • Super 8 (ložiskový hrot doporučen)
 • Legs (fixní hrot potřeba)
 • Lemming (obojí)
 • Wrist Wrap Whip (obojí)
 • Wormhole (ložiskový hrot doporučen)

Photo contest pořádá každým rokem Jorge Alcoz (ta0) na itopspin.com fóru. Soutěž začíná prvním příspěvkem se zajímavou fotkou se spintop tématem. Postupně jednotliví káčeři nebo ta0 samotný přidávají fotky do topicu pro tuto soutěž. Na konci roku ta0 uspořádá anketu s kvalifikačním a poté finálním kolem, kde vyhrává fotka s nejvyšším počtem hlasů.

Pro účast v soutěži Photo contest 2015 založte topic zde.

Roku 2014 (topic) kraluje fotka Marka Haywarda s názvem Boomerang.

Soutěž v roce 2013 (topic) vyhrál Daniel Konečný s fotkou Dizzy Giraffe.

V roce 2012 (topic) dokázal zvítězit Chris Neff s jeho Top Face.

Soutěžilo se i v roce 2011 (topic) a vítězem se stal Takeshi Kamisato vyfocený na Takeshi's World fotce.

První ročník se konal v roce 2010 (topic) a vyhrál yocephus a jeho Leggy Corkscrew.