Dnes Maurizio Petruccioli zveřejnil na jeho Facebook profilu zprávu o nové verzi populární káče STB 2.0 jeho firmy Strummol8. Káča by měla být vyrobena pouze z hliníku, takže první S8 káča, která nebude mít alespoň část těla z delrinu.

STB 2.0 full aluminum! A dream of a Strummol8 limited edition or reality?

Zatím nevíme nic víc, než že taková káča vyjde, možná pouze jako limitovaná edice. Všechno další info a případné fotky káči zatím Maurizio neoznámil, jakmile budeme vědět víc, určitě o tom budeme informovat.

Update pár minut po uveřejnění: Káča bude vyrobená jako delrinová STB 2.0 ze dvou kusů, tentokrát hliníku. Z jednoho kusu je to zřejmě neproveditelné.

Nakonec Mark přidává ještě jeden trik na 365cooltricks, který 2. června skončil.

A máme tu také první splnění Chrisova patche od Jorgeho. Jedná se podle mě o nejtěžší patch, který zatím kdo s káčou vytvořil, takže se vyplatí mrknout na to. Pokud nevíte, co to patche jsou, máme tu o nich sekci.

Jorge Alcoz (ta0) založil na itopspin.com fóru topic ohledně historie Duncan káč, konkrétně první generace. Tento článek je překladem Jorgeho zápisků v topicu. Napsal hodně poznatků, takže tyto články budou pojaty jako série, první díl naleznete na této adrese, druhý zde, a třetí si můžete právě přečíst.

"Právě jsem získal nejdůležitější část mé Duncan sbírky: nepoškozenou krabici s 12 Double Headery! Vše ve skvělém stavu, nic nechybí: 12 káč, 12 provázků a 12 listů s instrukcemi!

Vždycky jsem si myslel, že "double-header" byl termín ze sportu (baseballu), ale je to vlastně lokomotiva.

A na instrukcích je napsáno i datum s copyrightem: 1938! Konečně, pevně dané datum.
Adresa je také z Chicaga, ale jiná než u Yankee Boye:

A teď to nejzajímavější: na krabici je vytisknutá cena, pouhých 10 centů! To je překvapivě málo a mohlo by to posunout datum, které jsem hádal u ostatních káč."

Daveid: "to je fakt super
jsou to nějaké další instrukce, které vidím na krabici?"

"Ano, jsou:

Káči mají zářivé barvy:

Na rozdíl od aktuálních Duncanů je provázek delší než by měl být.

Zkusil jsem historické počítadlo inflace a rozdíl mezi cenou 10 a 49 centů samostatně baleného Double Headera nemůže být vysvětlen jen tím, že dražší je novější. Někde mezi lety 1938 a 1946 musel být velký skok v ceně káč (v porovnání s ostatními věcmi)! Možná cena káč (nebo dřeva) nebyla kontrolovaná během války."

Pravděpodobně většina z vás tento pojem nikdy neslyšela, ale ve spintop světě se s ním dá setkat. Slovo Gasing je tradiční malajský výraz pro káčování (popř. gasing pro káču). Gasing káči jsou většinou ze dřeva (v poslední době i plast) a váží 3 - 8 kg při průměru až 20 cm. Rozlišujeme mnoho druhů gasing káčí. Pár příkladů: Gasing Lang Laut (Sea Eagle Top), Gasing Pari (Stingray Top), Gasing Payung (Umbrella Top), Gasing Merlimau (Lime Top). 

S káčami se nedělá moc triků, spíše se hrají dvě tradiční hry:

Gasing Uri - točení káči na čas v předem vymezeném prostoru. Někdy se káča hodí na zem a poté je přenesena na dřevěnou desku a změřen čas točení. Výjimkou nejsou ani 2 hodiny! Tato hra lze hrát i týmově, kdy hodí káču první člen týmu, až se dotočí, tak druhý atd...

Gasing Pangkah - jakýsi káčerský souboj, obyvkle opět týmová hra. Jeden tým hodí všechny káči do vymezeného prostoru a druhý tým se je snaží vystřelit, nejlépe aby se přestaly točit. Kterému týmu se po všech hodech zůstane točit více káč, ten vyhrává.

Výroba moderní plastové gasing káči

Soutěž Gasing Pangkah (první souboj začíná 2:27)

Jorge Alcoz (ta0) založil na itopspin.com fóru topic ohledně historie Duncan káč, konkrétně první generace. Tento článek je překladem Jorgeho zápisků v topicu. Napsal hodně poznatků, takže tyto články budou pojaty jako série, první díl naleznete na této adrese, zde je díl druhý:

"Potom jsem se podíval do Luckyho příručky na sbírání yoyí. Naneštěstí jsem nenašel žádné Yankee Boy yoyo nebo podobný obal. Ale je tam zmíněno, že adresa na obale může pomoci při určování data výroby yoyí. Pokud by tam bylo napsáno Luck, WI, bylo by yoyo vyrobené před rokem 1965 například. Taky je tam napsáno, že Duncan vyráběl yoya v Chicagu než v roce 1946 otevřel vlastní továrnu v Luck. No, podíval jsem se na obal a zezadu je napsáno: "835 N. Wood ST., Chicago 22, ILL."
Konečně jsem napsal Luckymu samotnému. Přesně o této káči nevěděl, ale napsal:"
"Hádal bych pozdní třicátá, raná čtyřicátá léta. Adresa Duncanu se změnila na Luck, WI v roce 1946. Vyrobili jenom pár yoyí a káč během válečných let (1941-45) kvůli nedostatku materiálu a pracovní síly. Pěkný nález."
"Takže se zdá, že Yankee Boy je pravděpodobně předválečný, ale Duncan na chvíli přestal vyrábět káči do roku 1962.
Jsem nadšený z výsledku, takže jsem rozšířil můj zájem na ostatní Duncan káči první generace."

Watts: "Skvělý nález. Rok 62 souvisí také se začátkem demonstrátorů (exhibice na ulicích, pozn. překladu) a přínosem Jima Schreibera."

"Další Duncan káče první generace byly podle Steva Spike Point, Double Header a Yo-Yo Man. Vždy jsem předpokládal, že Spike Pointy byly první káče, protože jsou nejjednodušší: nemají žádné nápisy. Myslím, že je stále dokážu poznat podle velikosti, tvaru a hlavně barvy (Alan má jednu tuto káču). Jedinou Spike Point káču, kterou jsem viděl v obalu je tato:

Ale všimněte si ceny: 29 centů! To je víc než Yankee Boy, ikdyž by to měla být levnější káča. Byl Spike Point pozdější model? Je jasné, že alespoň v tomto případě byl, ačkoli stejný model mohl být prodávaný několik let. Začal jsem být zvědavý co je napsané na obale. Pak jsem si vzpomněl na další Duncan káču, která měla podobný obal, Double Header v Mezinárodním Yoyo Museu v Chicu.


(Cena je 49 centů, ale dává to smysl, že bude dražší než Spike Point.) Napsal jsem Richymu Nye, který otázku předal Bobu Malowneymu. Toto byla jeho odpověď: "Otevřel jsem obal a bylo tam napsáno: Donald F. Duncan Inc., Chicago, Illinois." Takže tyto káči budou také nejspíš předválečné, ale (aspoň tyto modely) novější než Yankee."
Poslední z káč první generace je Yo-Yo Man. Káča která má na vrchní části obrázek Duncan Yo-Yo Mana:


Až na logo se moje zdá identická s Alanovým Spike Pointem. Ale podle Steva jsou ještě nějaké s plastovým hrotem, první Duncan káči, které mají hrot z plastu. Takže toto je vodítko, že Yo-Yo Man by mohla být káča, která sloužila jako přechod mezi první a druhou generací. Další vodítko je yo-yo man sám o sobě. Podle Luckyho knihy byla tato postava představena Duncanem v roce 1947 a verze se čtveratým nosem byla používána v 50. letech. Takže tyto káče jsou definitivně poválečné.
V závěru je tedy Yankee Boy nejstarší káčou z dříve ukázaných a Yo-Yo Man je nejnovější. A nízká cena Yankeeho v porovnání se Spike Pointem naznačuje, že by mohl být i z raných 30. let. Duncan začal vyrábět yoya v roce 1929. Zajímavé je, že soutěžní Duncan yoya v třicátých letech měla "zlatý obal" a Yankee Boy má také zlatý štítek."

Další informace o Duncan káčách najdete v příštím díle, očekávat ho můžete zase ve středu, 28. května. - Edit: Bohužel kvůli povinnostem se školou nestihnu připravit další díl, takže ho můžete čekat o týden později ve středu. :)

Začnem trikem od Chrise Neffa, který se jmenuje Birrrd GO!!! a je to slušnej whip přes ruku, dost obtížnej s normálním stringem

A další tři triky od Marka Haywarda (prý na nějakou dobu poslední, než zase něco vymyslí, což je škoda)

Jorge Alcoz (ta0) založil na itopspin.com fóru topic ohledně historie Duncan káč, konkrétně první generace. Tento článek je překladem Jorgeho zápisků v topicu. Napsal hodně poznatků, takže tyto články budou pojaty jako série, zde je první díl:


"Takeshi (Kamisato, pozn. překladu) se mě nedávno zeptal, jestli vím rok výroby káči Duncan Yankee Boy, ke které patřil tento obal:

No, řekl jsem mu, že nevím. Nikdo mi na to nedokázal odpovědět a to jsem se ptal lidí jako Bob Rule. Můj odhad byl, že pochází ze začátku 50. let 20. století. Takeshi se ptal dalších lidí kolem a ti mu odsouhlasili, že je pravděpodobně z raných 50. let, ale nebyli si jistí. Steve Brown řekl, že podle jeho znalostí je z pozdních 40. let a raných 50. let, ale je těžké to ověřit.

Motivovalo mě to trochu víc začít pátrat. Ve vydání Clips from Clyde (interní oznámení firmy Duncan) z roku 1962 představují novou řadu káč:"

Nové káči v rozrůstající se Duncan sérii
První nový Duncan produkt tohoto čtvrtstoletí byl oznámen Donaldem F. Duncanem, Inc.
Nový produkt, který bude dostupný tento měsíc v 5 modelech, budou Duncan káči, na prodej od 29 centů po 1 dolar. Tři káči budou z tvrdého dřeva, zbylé dvě z odolného plastu. Všechny budou mít broušený odolný nylonový hrot, pro bezpečné káčování a delší točení káči.
Dodávané provázky budou 60 palců dlouhé a pletené ze 3 pramenů pro delší výdrž. U každé káči je i barevná neklouzající destička.

"Podle Steva je toto druhá generace Duncan káč na seznamu, který kdysi napsal na staré UFT fórum. Yankee Boy byl v první generaci. Překvapivě je zde napsáno: "První nový produkt tohoto čtvrtstoletí...". Nejspíše tento nápis neodkazoval jenom na různé modely produktů (jako například různá yoya). Ale pokud káči byly nový produkt, tak by starší modely musely být vyrobené před rokem 1937 (Jorge nepočítal s výrobou během První světové války a v roce 1946 se přesunula výroba, pozn. překladu)! To nemůže být správně.
Každopádně, cena 25 centů je trochu překvapující. Yankee byl zřejmě prémiová káča: má tvarovaný ocelový hrot, je vyrobený z tvrdého javorového dřeva, má dobrou velikost, pěkný obal. Modely prodané v roce 1963 stály od 29 centů (Chicago Twister) do 1 dolaru (Whistler). Takže by nejspíš bylo rozumné, aby Yankee stál alespoň 50 centů v roce 1963. Použil jsem online počítadlo inflace, a aby z káči za 50 centů mohla být káča za 25 centů, musíme jít zpět až do roku... 1938!"

Pokračování Jorgeho pátrání po více informacích o Duncan káčách první generace naleznete v dalším díle, který vyjde příští středu - 21. 5. 2014.

One Drop, známý výrobce yoyí, ukázal na videu prototyp káči. Škoda, že jenom ruční, takže moc triků s ní asi nepůjde, ale vypadá moc pěkně.

 

Mark Hayward natočil další super tríček, a to Arm walker, při kterém káču roztočí pouze rukou, ne provázkem (snap start). Přičemž použil tradiční japonskou káču Koma (zároveň japonský překlad slova káča). Pokud byste chtěli podobnou káču vyzkoušet, není problém ji sehnat na ebayi od 200 do 500 Kč. Triky s ní jdou dělat podobně jako s kteroukoli jinou fixní káčou, ale Arm walker ze snap startu asi zabere nějaký ten měsíc tréninku :-)

Toycrafter je americká firma vyrábějící především dřevěné hračky, mimo jiné káči. Vlastníkem je Don Olney vášnivý sběratel a propagátor spintopu po celém světě. Jorge a Larry (US oldschool káčeři) se domluvili s Donem a šli se podívat do staré továrny Toycrafter, která zabírá celé podlaží ve velké průmyslové budově v Rochesteru, a pořídili pár fotek, které ukazují bývalé spintop království.

Podařilo se najít i starý lis, kterým se vyráběly velké plastové káči o výšce 15-20cm.

Nakonec ještě malá ukázka spintop hry Balaroo v továrně Toycrafter